Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Minipin podpira nove Atmelove ISP 8051 uC-je
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Urednikov kotiček
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 09, 2005 2:48 pm    Naslov sporočila: Minipin podpira nove Atmelove ISP 8051 uC-je Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem!

Pravkar sem dokončal prve teste z Minpin razvojno ploščo in novimi Atmelovimi ISP mikrokontrolerji AT89S2051/S4051 in AT89S8253, katerih opise najdete na:

http://www.atmel.com/dyn/products/param_table.asp?family_id=604&OrderBy=part_no&Direction=ASC

Sprva so testi izgledali obupno - uporabljal sem Sample programmer, ki je opisan v Bascom help datoteki, vendar program ne podpira novih mikrokontrolerjev.

Prebrskal sem kar nekaj spleta, pri tem mi je pomagal Vlado (hvala Vlado!) in ravno na Vladotovo pobudo sem prisurfal do ISP programatorja, ki podpira veliko novih mikrokontrolerjev.

Program je brezplačno na voljo na:

http://www.amwaw.edu.pl/~adybkows/elka/ispprog.html

Lepota tega programatorja je v tem, da obstoječi hardver od STK200 ali Sample programator ostane isti, saj lahko v programu spreminjamo nastavitve priključnih sponk.

Pri uporabi omenjenega ISP programatorja in Minipin razvojne plošče je potrebno nekaj zvitosti: programiranje in brisanje se odvija samo na nižji napajalni napetosti, to je 3,3V - kar za Minipin ni noben problem, samo stikalo prestavimo v položaj 3,3V!

Svetujem tudi, da uporabljate kvarc kristale, ki zanesljivo nihajo, čeprav meni vse lepo dela tudi z 12 MHz resonatorjem.

Prilagam tudi DAT datoteki za 89S4051 in 89S8253, ki se nahaja v PDF datoteki. V resnici je to ZIP datoteka, torej PDF datoteko preimenujte v ZIP datoteko.

Lp
Jure

PS: vzorce mikrokontrolerjev sem naročil tako v Codicu kot v IR elektroniki, dobil sem jih le v slednji...



89s4051.pdf
 Description:

Download
 Filename:  89s4051.pdf
 Filesize:  740 Bytes
 Downloaded:  559 Time(s)



Nazadnje urejal/a Jure Tor Maj 16, 2006 2:50 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 09, 2005 5:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa recimo Philipsovi 89LPC925 ? Dobi se v tudi v DIP (in SMD) ohisju, dela hitrejse kot Atmel pri nizjem taktu, ima vgrajen A/D, hardverski I2C, vec flasha (4/8 KB LPC924/925), interni oscilator, watchdog, ISP/IAP, je tudi 3.3V (5V tolerant), cena pa bi morala biti enaka tem Atmelom ? Preprican sem, da bi Silica brez problema zrihtal vzorce ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 10, 2005 5:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Mene pa zanima, če se da programirati kar v vezju in sicer v razvojnem orodju minipin, mikrokontrolerje družine 8051?

Hvala za odgovor!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 9:23 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav,

res je, Philips ima perfektne mikrokontrolerje, po mojem mnenju precej širši obseg različnih mikrokontrolerjev, kot nekateri drugi proizvajalci. Razlog, zakaj so Atmeli boj popularni kot Philipsi je verjetno v bližnji zgodovini - v reviji Svet elektronike smo imeli relativno dober in cenovno ugoden dostop do njih, poleg tega so bili distributerji v tistih časih zelo angažirani, da ne govorim, da je Atmel z množičnim lansiranjem Flash tehnologije v tistem času prehitel svoje tekmece. Le-ti so ga hitro ujeli in zdaj tudi prehiteli - vendar saj veš, kar se Janezek nauči, to Janezek zna (in se težko spet kaj novega nauči...).

Konkretno glede Philipsov - za Minipin bi bilo potrebno napraviti adapter, saj imajo razporejene priključke za napajanje drugače kot Atmeli, drugače pa bi Philipsi mirno "cindali" v Minipin-u.

Še odgovor Žičkarju - Minipin omogoča programiranje v vezju preko enostavnega t.i. Sample programatorja, ki je sestavljen iz 3 uporov in se priklopi na printer port. Načrt programatorja najdeš v Bascom help datoteki v poglavju Supported programmers. Minipin od Atmelovih 8051 mikrokontrolerjev programira: AT89S53, AT89S8252, AT89S8253, AT89S2051, AT89S4051, AT89S52 (le-tega nisem preizkusil) in verjetno še kakšnega, ki ima ISP programiranje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 1:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Pa imajo ti Atmeli, ki ste jih omenili enak zbirnik in imena registrov, kot najbolj standarden Atmel 89c2051?
Zanima me zato, ker znam zbirnik samo za tega, bi pa zelo potreboval
tole razvojno ploščo, sploh pa bi bilo super da bi lahko programiral kar v njej.Ker koliko vem, 89c2051 ne podpira ISP programiranja...

Hvala za odgovore!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 3:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me še samo eno vprašanje?

Kje se da sploh kupiti AT89s2051 ali AT89s4051?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 4:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsi Intel x51 kompatibilni mikrokontrolerji (Atmelovi, Philipsovi, Dallasovi, itd.) imajo enak ukazni nabor in bolj ali manj vse registre originalnega Intelovega 8051. Nekateri imajo potem se cel kup dodatnih registrov za stvari, ki jih originalni 8051 ni imel (A/D konverterji, I2C, itd.), razlicne nacine delovanja kar se tice takta, itd. Izjeme so seveda tam, kjer dolocen MCU kaksnega kosa hardvera ne podpira - recimo AT89Cx051 nima zunanjega vodila, zato doloceni ukazi (npr. MOVX) v njem ne delujejo, drugi pa delujejo z dodatnimi omejitvami glde na podobne MCUje.

Ravno v tem je smisel "druzine" CPUjev ze od nekdaj, torej da so med seboj cimbolj podobni in da s poznavanjem enega lahko delas z minimalnimi prilagoditvami tudi z drugimi (pomisli recimo na mikroprocesorje x86, ki so kompatibilni za nazaj z 25+ let starim 8086, ceprav so danasnji narejeni cisto drugace in imajo se cel kup dodatnih zadev, ki jih originalni 8086 seveda ni imel). Tako kot za (mikro)procesorje to velja tudi za mikrokontrolerje, ce znas programirati enega, bos tudi ostale brez vecjih tezav 0- le navodila (User Manual) je potrebno prebrati.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 4:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kupiti se da praktično povsod. V vsaki trgovini z elektroniko. Med njimi tudi v SE. Lahko si pogledaš v virtualni trgovini na njihovi spletni strani. Še link
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 6:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav, hvala za odgovor!

Atmela 89S2051 nisem našel v nobeni spletni trgovini v Sloveniji, tako da ne vem kje se jih da kupiti...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
roberto
Mojster


Pridružen/-a: Ned Maj 2005 16:19
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 9:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Atmelov 89Sx051 verjetno res ni se nikjer v Sloveniji. Kar pa se tice 89Cx051 je pa tako majhna razlika v ceni, da se bolj splaca vzet 4051, ker se 4k flasha hitro postane premalo. O dobavljivost 89S serije verjetno ve kaj vec povedat Jure.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 8:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žičkar je napisal/a:
Zanima me še samo eno vprašanje?

Kje se da sploh kupiti AT89s2051 ali AT89s4051?


Hja, zaenkrat je to še problem - jaz sem dobil t.i. engineering sample v IR elektroniki.

Se bom pozanimal, kdaj se pričakuje lansiranje na trg.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
markc
Mojster


Pridružen/-a: Ned Okt 2004 18:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 10:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj je to Atmel????????? Cool Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 10:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Atmel je ime.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 1:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ima kdo mogoče link na ta IR elektronik.Nisem našel preko googla Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 4:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.irelectronic.si/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Urednikov kotiček Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group