Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Motor iz HDja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2005 3:01 pm    Naslov sporočila: Motor iz HDja Odgovori s citatom

Razstavil sem en star racunalniski disk (zaradi magnetov Laughing ... pa se za celo skladivnico vijakov torx sem 'bogatejsi'), pri tem pa sem pobral ven tudi motor. Le-ta ima na prikljucku stiri zice, pa mi ni cisto jasno, cemu bi vse 4 sluzile. Crna in rdeca/oranzna sta najbrz napajanje, cemu bi pa sluzili bela in zelena ? Kolikor je meni znano, se ti motorji (gre za 10+ let star disk) samo zazenejo do polne hitrosti in ustavijo, nic drugega; za to bi bili dve zici dovolj, WD pa je uporabil 4 (in konektor s petimi kontakti) - nekao neekonomicno ?

Ali bi tak motor unicil, ce bi ga kar nakljucno priklopil na baterijo (pac probam vse mozne kombinacije pinov in vidim ali se vrti ali ne) ?

Oznaka motorja je Sankyo, F2GLD07, ce kaj pomaga Smile Vsaka ideja/datasheet (?) cesa podobnega bo dobrodosla !!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2005 5:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bleh, en magnet sem ze unicil (no, seveda se vedno deluje, a je razpadel na dva dela in ne zgleda vec najlepse) Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2005 7:30 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav,

takšne magnete sem uporabil za mehčanje vode in - neverjetno - pomaga...

Skratka magneti so uporabni, kar glede motorja ne morem reči, da imam idejo, kje bi ga uporabil. Se mi pa zdi, da so koračni.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2005 8:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mehcanje vode v smisli demineralizacije ? Tole sicer ni elektronika, ampak res me zanima kako bi to delovalo; sicer lahko dobim poljubno kolicino destilirane/demineralizirane vode in/ali smoke (ionski izmenjevalci) in kemikalij za regeneracijo, ampak iz fizikalnega vidika bi se mi tole z magneti zdelo zanimivo. A lahko kaj vec napises o tem ? (izvedba, teorija)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2005 7:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To so brezkrtačni motorji. Uporabiš ga lahko za mini brusilnik in sicer na vrteči se del diska (kovinska plošča) prilepiš brusilni papir. Je pa uporabljiv za bolj majhne zadeve. No, včasih pride prav kaj takega.
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2005 7:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Premišljeval sem tudi, da bi mu naredil regulacijo vrtljajev oziroma zmanjšal obrate, a ne vem kako naj to naredim. Če bi mu zmanjšal obrate bi bil uporaben tudi za nanos laka Positiv20 na ploščico. Tako da, če ima kdo kakšno idejo kako zmanjšati obrate, se priporočam Smile
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2005 9:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Obrate bi morda lahko zmanjšal z večjim številom magnetov. Obroč nadomesti s posameznimi magneti, ki so "nasejani" bolj na gosto. Vprašanje pa je, kako "daleč" greš lahko s tem.

Magnetni obroč razpade, ker je narejen iz precej mehkega materiala. Za predelavo se uporablja neodimske magnete in seveda manj ovojev debelejše žice na statorju. Zamenjati moraš tudi krmilnik, saj tisti, ki je originalno na disku ne bo zdržal višjih tokov.

Če si prijavljen na yahoo-ju, poglej grupo:

http://groups.yahoo.com/group/lrk-torquemax/

v sekciji Files. Je precej koristnih fajlov: samogradnje, predelave, krmilniki, teorija,...

Precej gradiva je tudi tule:
http://www.rcgroups.com/forums/forumdisplay.php?f=199

npr:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=416694

oz. tale je taglavna tema (ima čez 70 podstrani!!!):
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=200567
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 17, 2005 8:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, nekje sem videl, da naj bi ti motorji potrebovali trifazni (PWM ?) signal, zato bi lahko bile torej stiri zice, ampak nekje drugje je pa pisalo, da gre od motorja do kontrolerja ves cas povratna informacija, tako da se hitrost ves prilagaja (feedback loop) - za to je pa premalo zic Question
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 17, 2005 2:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S tem bi se dalo izvesti regulacijo hitrosti. http://home.clear.net.nz/pages/joecolquitt/0hdd.html
_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 17, 2005 4:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav: na obodu okrog motorja so 3 halove sonde. Lahko so celo na tiskanem vezju.

Motor rabi samo 3 žice, če je vezan v trikot ali v zvezdo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2005 8:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, potemtakem so eno dodali po nepotrebnem. Skoda, da odpade ideja o sofiranju tega motorja samo na DC Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2005 7:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z nižanjem napetosti mu boš samo zmanjšal moment. Motor je sinhron, zato šiba tako, kot reče krmilnik, ali pa sploh ne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2005 7:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
Mehcanje vode v smisli demineralizacije ? Tole sicer ni elektronika, ampak res me zanima kako bi to delovalo; sicer lahko dobim poljubno kolicino destilirane/demineralizirane vode in/ali smoke (ionski izmenjevalci) in kemikalij za regeneracijo, ampak iz fizikalnega vidika bi se mi tole z magneti zdelo zanimivo. A lahko kaj vec napises o tem ? (izvedba, teorija)


Gustav,

torej vse skupaj temelji na eksperimentu - imel sem magnete in sem jih naložil okoli cevi, ki vstopa v hišo. Po določenem času sem opazil, da se na pipah nabira občutno manj kamna - ali se je spremenila voda, ali pa magneti res vplivajo... Kakšno bi bilo fizikalno ozadje tega dogajanja ne vem, ker nisem te stroke.

Magneti so dandanes še vedno tam, kjer so bili pred leti, brez opaznejših sprememb na kvaliteti vode oz. izločanju kamna.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group