Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izbrati RTC cip ali kristal na m128?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
RokR
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:45
Prispevkov: 127
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2005 1:46 pm    Naslov sporočila: Izbrati RTC cip ali kristal na m128? Odgovori s citatom

Hi.
Zanima me kaj je bolje: izbrati RTC npr. PCF8563 ali naj raje uporabim 32.768kHz kristal na vhodoma PG3 in PG4 m128 AVRja (sta namenjena rabi RTC).

Do sedaj sem imel kristal na m128, pa mi zadeva v Bascomu tece do +/- minuta na dan. Ampak ce pogledas RTC cipe, imajo ti tudi gor isti ta kristal in nanj vplivajo isti dejavniki okolja, kar pomeni, da bi moral imeti enaka odstopanja.

Kaj pravijo vase izkusnje?

lp RR

_________________
Home automation / pametna hiša / inteligentni dom / interaktivna hiša, medicina, urologija, elektronika, homemade, članki...
http://www.rodic.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
peter_nn
Novinec


Pridružen/-a: Sob Feb 2004 0:07
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 08, 2005 6:53 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Natančnost ure je odvisna od natančnosti kristala.

Frekvenco fino nastaviš s kondenzatorjem med + in nožico kristala (poglej datasheet od PCF8563).

Pri uporabi dodatnega čipa imaš dodatni čip, če pa imaš na AVRju dovolj pinov uporabi samo AVR.

Jaz sem dosegal enake natančnosti v obeh konfiguracijah.

P.S. Domnevam, da so kristali v kupljenih napravah natančnejši (cena), kot ti ki jih lahko mi kupimo v trgovinah, poleg tega pa pri razvoju vezja upoštevajo parazitske kapacitivnosti vezja in predvidijo uporabo fiksnega kondezatorja za bias frekvence.


Lp,
Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RokR
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:45
Prispevkov: 127
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 08, 2005 8:52 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, sem nekaj takega predvideval. Povej pa mi se prosim to, kaj za en trim kondenzetor naj gor obesim (4.7-50pF, vecje?)?

Dam kondi na PG4 ali na PG3?

lp RR

_________________
Home automation / pametna hiša / inteligentni dom / interaktivna hiša, medicina, urologija, elektronika, homemade, članki...
http://www.rodic.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smatjaz
Mojster


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 20:49
Prispevkov: 25
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2005 12:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz uprabljam PCF8583 z baterijo. Tako zadeva deluje tudi takrat, ko je naprava izključena od napajanja. Točnost je zadovoljiva, odvisna od temperature.

LP Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
majkel
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Jun 2008 12:58
Prispevkov: 15
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 13, 2008 2:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me če potrebujem zraven PCF8563 še zunanji kvartz?PCF bi rad povezal na atmega 16.

Pa prosim ne me kregat na način češ vsaj vse piše.
Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 13, 2008 8:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

majkel je napisal/a:

Pa prosim ne me kregat na način češ vsaj vse piše.
Hvala


Hmm, ne bom te kregal, samo svetoval ti bom, da si poglej data sheet od tega čipa. Tam noter je tudi tipična vezava, ki jo boš v vsakem primeru potreboval, če boš hotel narediti vezje.

Ja, kvarc potrebuješ.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
alex
Začetnik


Pridružen/-a: Čet Jan 2004 15:10
Prispevkov: 14
Kraj: Rečica ob Savinji

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2008 7:40 am    Naslov sporočila: pcf8563 Odgovori s citatom

Frekvenco štelaš s trimerjem CQ 5-35 pF.
Meritev frekvence se izvaja na pinu CLKOUT.
Baterija zdrži v backupu cca. 3 mesece.
Točnost RTC-ja je lahko največ +/- 5minut na leto.
Na baterijsko napetost je lahko priključen še zunanji RAM.
Ostale komponente morajo biti napajanje z VCC.
Napetost 5,2V je izbrana zaradi lepšega polnjenja baterije.
Baterija je tipa NiMH 80mAh.

pozdrav
alex
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group