Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Preklop napajanja med baterijsko in omrežno napetostjo
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 4:04 am    Naslov sporočila: Preklop napajanja med baterijsko in omrežno napetostjo Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem!

Opis poroblema: Do sedaj sem napravo napajal z uporabo +12V napetosti (ki se jo dobil po žici) in jo s pomočjo 7805 nastavil na 5V. Sedaj sem poleg žičnega prenosa podatkov napravo izboljšal tako da lahko komuniciram žično in brezžično. Zato sem napravi dodal tudi baterije ki mi dajo 6V (4x1.5V) napetosti. Poraba vezja pri 5V je do 1A.

Moje vprašanje je, kako naj izvedem avtomatski preklop, da kadar bo prisotna žična napetost vezje odklopi baterije in uporablja le tega, sicer se napaja iz baterij?

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 1:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmmm malo bolj tocno napisi. Ali rabis hiter prehod? Ce ne rabis pretirano hitrega preklopa je se najenostavnejsa resitev rele in dovolj mocan kondenzator, ki poskrbi za napetost v casu preklopa.
_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 2:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SimosS, verjetno bo to taprava rešitev!? Ne rabim hitrega preklopa oz. hiter mora biti vsaj tako, da ko priključim kabel z +12V napotosti zadeva preklopi vendar se vezje nesme resetirati. Porapa vezja pa je do max 1A pri 5V, v povprečju pa dosti manj.

Vprašanja:
- Če si prav predstavljam, bi rele vklopil direktno z +12v napetostjo in enim uporom?
- Kakšna vednost kondija bi zadostovala za takšno porabo? Sem namreč tudi prostorsko zelo omejen!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 5:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako imam jaz reseno in zadeva deluje
glavno napajanje drzi rele vklopljeno. (rele mora biti dvopozicijski) Glavno napajanje gre tudi na pozicijo vklopa. Na drugo pozicijo pa imam baterijsko napetost. Se pravi, ko odpove glavni vir rele sam preklopi na baterijo. Sicer pa zaradi cim manse porabe uporabljam REED rele firme MEDER, ki sem ga dobil pri IC.
Kaksen kondi.. Ha sedaj si me pa dobil. Resko reci. Malo poiskusaj

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 6:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na hitro sem preletel releje vendar priznam, da nimam izkušenj z njimi, tako da bi bila odločitev bolj ugiobanje!

Vprašanje je:
Kakšen rele mi predlagate?
- Mora imeti majhno porabo!
- Biti mora majhen!
- Prenesti mora 1A!
- Biti mora dvokontakten!
- Biti mora poceni!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
frenki
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:20
Prispevkov: 9
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 7:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A ne bi bila dovolj ena ali pa dve diodi?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2005 1:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razmišljal sem tudi v tej smeri. Težava je v tem, da se mi zdi, da je pri recimo usmerniški diodi 1n4004 prevelik padec napetosti. Kot drugo pa imam še problem, ker mi na eni strani regulator napetosti z 12V da 5V na drugi strani pa baterije 6V (4 x 1.5V) napetosti, torej bi se po moje najprej praznile baterije. Z uporabo (Rechargeable) baterij bi mogoče dolovalo saj imajo nižjo napetost 4.8V (4 x 1.2V)?!

Ali se motim?

Hkrati razmišljam, da bi uporabil tiristor za stikalo!?

Ali ima mogoče kdo kakšen preverjen načrt za napajalnik z usmirnikom 5V in hkratno uporabo baterij? Še bolje, bi bilo, če bi vseboval celo polnilec Ni-Mh baterij. Takšno vezje se mi zdi zelo uporabno za vse samograditelje. Tako bi bilo napajanje v večini projektih rešeno.

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
slawc
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 11:41
Prispevkov: 102

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2005 8:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zakaj pa enostavno ne zvezes zaporedno z baterijo schotky diodo? Hitrejsege stikalo bos tezko naredil. Razmisli raje o step-up za baterije (mogoce bi se dalo kako kombinirat shut-down pin pri step-upu za vklop baterijskega napajanja).
_________________
LP,
Slawc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2005 2:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Slawc, hvala za nasvet, vendar te žal ne razumem Sad Ali mi lahko bol natančno opišeš tvoj predlog!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
jp
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 10:57
Prispevkov: 16
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2005 3:37 pm    Naslov sporočila: Re: Preklop napajanja med baterijsko in omrežno napetostjo Odgovori s citatom

s56wie je napisal/a:
Lep pozdrav vsem!

Opis poroblema: Do sedaj sem napravo napajal z uporabo +12V napetosti (ki se jo dobil po žici) in jo s pomočjo 7805 nastavil na 5V. Sedaj sem poleg žičnega prenosa podatkov napravo izboljšal tako da lahko komuniciram žično in brezžično. Zato sem napravi dodal tudi baterije ki mi dajo 6V (4x1.5V) napetosti. Poraba vezja pri 5V je do 1A.

Moje vprašanje je, kako naj izvedem avtomatski preklop, da kadar bo prisotna žična napetost vezje odklopi baterije in uporablja le tega, sicer se napaja iz baterij?

LP Gregor



Zanima me koliko je po napetostni karakteristiki omenjene naprave potrebna napajalna el. napetost (+ – od 5V ) za njeno brezhibno delovanje.
Rešitev problema je verjetno enostavna. V koliko konkretne rešitve že kdo nima bo ne glede na porabo el. toka (do 5W) omenjene naprave potreben test (pri preklopu iz vira el. toka 1. na vir el toka 2.) vsaj nad 5W pri 5V. Pri preklopu vira el. toka na napravo el. napetost na napravi mora ostati v toleranci, ki omogoča normalno delovanje naprave.

LP. jp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2005 4:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jp, da dodatno pojasnim problem.

Želel bi narediti univerzalni napajalni del za moje bodoče projekte. Kot porabnika (vezje za debato v tem forumu) pa lahko uporabimo kar bascom testno ploščo.
Vezje ponavadi vsebuje CMOS TTL komponente, ki jih lahko napajamo z 4.0-5.5V napetosti (mikrokontroler, MAX232, MAX485, I2C EEPROM,...).
Do sedaj sem napajal vezja z cca +12V enosmerne napotosti (z uporabo poceni univerzalnega napajalnika ~220V -> +12V) ter nato v vsakem vezju posebej s pomočjo usmerniške diode 1N4001, napetostnega regulatorja 7805 in nekaj kondenzatorjev prilagodil na +5V.
Sedaj bi želel omogočiti vsakemu vezju, da se lahko napaja tudi s pomočjo lastnih baterij +6V (4 x 1.5V) oz. 4.8V (4 x 1.2V).
Vezje bi moralo biti sposobno samodejno odklopiti baterijski del napajanja, kadar bi bila zaznana prisotnost +12V z zunanjega univerzalnega napajalnika.

Prav tako me zanima, kako regulirati +6V (4.8V) napetosti baterij na +5V. Za regulator 7805 je +6V premajhen potencial hkrati pa so baterije kot izvor že sameposebi napetostno reguliran vir?

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2005 2:13 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SimonS, predlagal si mi uprabo reed releja za preklop med baterijstim in omrežnim napajanjem. Na tem forumu je kar nekaj govora o relejih in težav, ki nastanejo ob vklopu le tega in vsei se nanašajo na vklop releja s pomočjo mikrokontrolerja. Čeprav se naj bi meni rele vklopil le enkrat in to ob priklopu na omrežno napetost +12V me vseeno skrbi, da nebo potegnil preveč in zato resetiral ostale uporabnike iste omrežne napetosti +12V.

Moja vprašanja pa so:
- Kakšna je poraba reed releja?
- Ali je potrebno dodati kakšen predupor?
- Ali je potrebno vsporedno vezati diodo? Kakšno in zakaj?
- Na kaj moram še biti pozoren ?

Za odgovor se zahvaljujem!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
slawc
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 11:41
Prispevkov: 102

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2005 7:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se enkrat:


baterija----DC/DC-----|>|------|<|-----regulator

na sredini med diodami je tista napetost, s katero zelis napajati sistem. To so schotky diode (padec napetosti je tipicno manjsi od 0.4V)

vzami dve bateriji: skupna napetost je ca. 2,4V. To napetost z DC/DC pretvornikom dvignes na napetost, ki jo potrebujes (5V?). DC/DC naj ima moznost vklopa, ko bo zunanja napetost zacela padati (torej pred regulatorjem). DC/DC ima ponavadi na izhodu ze schotky diodo, zato dodatna ponavadi ni potrebna (ampak to bi moral pogledati v datasheet kaksnega konverterja kaksno vezavo potrebuje).

Poraba releja je velika, tako kot velikost samega releja. Dioda je obvezna, poskusi z 1n400x (ali pa celo 1n4148), upor pred relejem pa ni potreben. Ampak meni ta ideja ni vsec.

_________________
LP,
Slawc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
rudolf
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2004 17:31
Prispevkov: 23
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2005 8:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poraba 12V reed releja je 10mA.
Klasicen 12V rele pa ima porabo 38mA
v standardni izvedbi in 17mA v sensitive
izvedbi. Velja za ISKRA releje, ki jih
uporabljam v svojih prokjektih.
Rele je majhen, poglej si projekte na www.
Zadeva s preklopom releja na baterije,
ko zmanjka toka deluje, ce imas dovolj
velik kondenzator, kot pravi SimonS.

Lep pozdrav
Rudi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jp
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 10:57
Prispevkov: 16
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2005 12:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gregor kot sem že omenil je zadeva za tvoj primer verjetno enostavna in tako tudi je.

Vsak, ki obvlada osnove delovanja el. elementov omenjen tehnični problem lahko reši. Je pa vsekakor potrebno razmisliti, morda vzeti list papirja in si napraviti skico.
Ne glede na to, da je priklopna el. napetost tvoje naprave DC 4.0-5.5V bi osebno povečal število bat. členov na 5, kar pa ni nujno. Tako se bi ti preklop iz (OUT) 12V in iz (OUT) baterij izvedel pred (IN) 5V regulatorjem. Za linearni preklop bi uporabil še ?????? (ne rele). Za idejo lahko navedem funkcijo, ki jo opravi v krmilni tehniki "mostično vezje"

LP. jp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group