Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Začetek izdelovanja tiskanih vezij!

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 24, 2005 12:39 pm    Naslov sporočila: Začetek izdelovanja tiskanih vezij! Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Zanima me kaj priporočate in kaj je potrebno za začetek dela s izdelovanjem tiskanih vezij?
Prosil bi če mi napišete kaj potrebujem ter koliko stanejo posamezni komponenti!
L.P. Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mirkatmir
Mojster


Pridružen/-a: Pet Jan 2004 8:05
Prispevkov: 25
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 24, 2005 1:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Grega, malo pobrskaj po forumih, kjer je veliko napisanega. Zelo dokumentirano imaš na http://www.volknet.net/forum/viewtopic.php?t=38&start=0
_________________
lp, Miran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2005 2:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mirkatmir> 10x Razz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2005 10:27 pm    Naslov sporočila: set Odgovori s citatom

Zanima me še ali obstajajo kakšni seti za jedkanje kamor so že vključena oprema, ter kislina in seveda da je dovolj poceni za Slovenski trg!
L.P. Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
šlosar
Novinec


Pridružen/-a: Čet Mar 2004 19:22
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2005 3:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen
imam na razpolago vse kar želiš in potrebuješ za izdelavo tiskanih vezij in še mnogo več. Razna ohišja, el. elemente, načrte, literaturo itd, itd... .Sam sem se občasno ukvarjal z hobi elektroniko. sedaj pa ni časa, volje,.. Vse skupaj, ali posamezno sem pripravljen prodati nekomu, kateri bo znal le to uporabiti. (V nekaj letih se je nabralo kar precej "robe").Cena, stvar dogovora. Možen tudi predhoden ogled. Podrobnosti in fotografije po dogovoru, oziroma zasebno.

_________________
Pozdrav,Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peroman
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2004 14:05
Prispevkov: 59

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 29, 2005 1:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osvetljevanje:
300W uv zarnica z stojalom

Razvijanje:
Natrijev hidroksid oz. milsim da se rece lužni kamen.

Jedkanje
HCL solna kislina
H2O2 peroksid

zadne 3 stvari dobis v Mavrici
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 10:02 pm    Naslov sporočila: ==>> HeLp Me <<== Odgovori s citatom

Ker sem novi v elektroniki me zanima ali je spodnji komplet dober za izdelavo tiskanega vezja ter če vsebuje vse?

Opis o kompletu:
Koda:
Komplet vsebuje vse potrebno za izdelavo tiskanih vezij s fotopozitivnim postopkom. Pri postopku z lepilnimi trakovi in simboli na priloženi foliji najprej izdelamo načrt tiskanega vezja. Folijo zatem uporabimo pri osvetljevanju s slojem fotolaka prekrite plošče. Namesto folije lahko neposredno uporabimo tudi predloge načrtov iz strokovnih revij. S kompletom lahko izdelujete vezja, ki v ničemer ne zaostajajo za profesionalnimi. Uporaben je za izdelavo prototipov in posameznih vezij v industriji, šolah, laboratorijih in doma. Komplet vsebuje 2 kosa fotopozitivnih plošč 75 x 100 mm, 2 kosa fotopozitivnih plošč 100 x 160 mm (Evropa format), 1 Epox ploščo 75 x 100 mm, 1 razvijalec, 1 kristal za fino jedkanje (amonijev persulfat), 1 posodo za jedkanje 210 x 150 mm, 1 Layout folijo, 1 doza pokrivnega laka, 1 kolut 1 mm lepilnega traka za izdelavo vezi, 1 list s simboli (spajkalni otočki) • Kompletu je priloženo izčrpno navodilo za uporabo.

Prosil bi pa še če mi poveste kaj moram še kupiti, kar manjka?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 10:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

peroman je napisal/a:
Osvetljevanje:
300W uv zarnica z stojalom

Ali lahko to osvetljevanje naredim sam?
300W UV žarnico kupim naredim dobro stojalo ter priklopim na potrebno priključitev?
P.S. Ali je uporabna ta:

Koda:
Žarnica je namenjena osvetljevanju različnih, s fotolakom prevlečenih materialov. Odlikuje se po veliki in enakomerni svetilnosti. Navoj E27, 230AC / 50 Hz.

Moti me seveda ker je žarnica 250W mora biti pa 300W ali je to vseeno?
L.P. Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 31, 2005 4:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No nebo noben pomagal Confused
Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jero
Mojster


Pridružen/-a: Čet Feb 2004 12:26
Prispevkov: 29
Kraj: Rakičan

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 31, 2005 8:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V tem kompletu ne manjka nič, za žarnico je pa vseeno. Za stojalo za žarnico lahko uporabiš kar pisarniško svetilko.
_________________
"If anything can go wrong, it will."
Edward A. Murphy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2005 8:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam sem pol malo bolj podrobno pogledal in sem opazil da manjka tisti sinčnik za risanje!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2005 11:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Grega,

verjetno svinčnika za risanje ne boš potreboval - sicer je to alkoholni flomaster, ki ga dobiš v Mladinski knjigi... Vendar je risanje na roko v današnjih dneh kar izguba časa... če lahko browsaš po spletu, potem imaš PC, ki ga uporabi za tvojo elektroniko.

Predlagam, da za začetek uporabiš program Board, ki ga najdeš na našem Download-u. To je enostaven program za risanje tiskanih vezij. Narisano vezje potem iztiskaš na laserskem tiskalniku na navaden papir, da postane prosojen lahko uporabiš poseben sprej (transparent sprej), lahko pa tudi uporabiš navadno olje. Lahko tiskaš tudi na paus papir, če ti packanje z oljem ne diši.

Kaširane ploščice, ki že imajo na sebi fotoobčutljiv lak dobiš v večini trgovin z elektronskimi komponentami, lahko pa jih sam posprejaš s fotolakom.

Žarnica za osvetljevanje MORA sevati UV žarke. Moč žarnice ni kritična, zato ker pri šibkejši žarnici podaljšaš čas osvetlitve (in obratno pri močnejši ga skrajšaš), vse to pa moraš ugotoviti s poizkusi in nekaj platic uničiti, da si "umeriš" tvoj sistem. Ko enkrat poznaš vse pogoje, izdelaš zelo dobro platico.

Sicer pa je fotostrip na volknet-u res lepo opisal izdelavo tiskanega vezja

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MacTron
Mojster


Pridružen/-a: Tor Okt 2004 20:04
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2005 9:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za lep opis! Zanima me ali moram uporabiti obvezno laserski tiskalnik (ker ga nimam), imam pa navadenga na klartuše?
L.P. Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2005 2:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Grega,

najboljši bi bil laserski zato, ker omogoča izdelavo res kvalitetnih tiskanih vezij, ampak za začetek bo več kot dober tudi navaden "pljuvač" - le-ta je precej boljši, kot pa da rišeš na roko. Pred leti smo mirno uporabljali matrične tiskalnike za izdelavo filmov za tiskana vezja...

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group