Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

proženje tranzistorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Gost






PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2004 4:08 pm    Naslov sporočila: proženje tranzistorja Odgovori s citatom

Pred kratkim sem nabavil sprejemi modul proizvajalca linx technologies (ZDA) to je hibridni modu ki za dekoder uporablja holtekov HT640. Problem je v tem da je ta zadeva napajana s 3V, za proženje relejev pa potrebujem 5V v električni shemi proizvajalca je za to uporabljen tranzistor 2n2222 jaz pa sem uporabil 2n2222A,vendar mi ta s 3V ne proži relejev. V čem je finta? oziroma kakšen tranzistor naj uporabim.
Nazaj na vrh
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2004 4:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, za krmiljenje releja ne potrebuješ kajvemkakšen tranzistor. Čim daš dovolj baznega toka, se tranzistor odpre. Če imaš signal 3V ga preko upora 1k8 vodi v bazo, med kolektor in 5V pa veži rele, moralo bi delovati. No potem so še majhni detajli, paralelno navitju releja moraš dati diodo, da pri prekinitvi toka ne inducira tuljavica releja visoko napetost, ki bi ubila tranzistor.
Vilko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 16, 2004 10:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

odvisno je tudi, kakšen rele si uporabil: če si uporabil 12V rele, potem lahko počenjaš marsikaj, pa ti rele ne bo vklopil.

Oznake tranzistorjev glede na ojačenje gredo od A (najnižje ojačenje) do črke C (najvišje ojačenje).

Morda bi bila najboljša rešitev, da rele napajaš iz višje napetosti, ostalo vezje pa iz 3 V.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group