Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Lambda sonda prikazovalnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
HC Racer
Gost





PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2004 2:01 pm    Naslov sporočila: Lambda sonda prikazovalnik Odgovori s citatom

Zdravo

sem strojnik in se ukvarjem z motorji z notranjim izgorevanjem. Pri svojem raziskovalnem delu bi nujno potreboval digitalni prikazovalnik vrednosti lambda sonde.

lambda sonda je galvanski člen, ki v odvisnosti od prisotnosti kisika pri tepmeraturi okoli 500°C daje napetostni signal. Izhodna napetost je obratno sorazmerna z vsebnostjo kisika v izpušnih plinih. Izhodni signal se giblje med 0 in 1,1V

Nujno!!!

drag_racer@email.si
Nazaj na vrh
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2004 2:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

takole iz gledano distance je takšen prikazovalnik relativno enostavno narediti. Uporabi se 90S4433 AVR mikrokontroler, ki ima vgrajen 10-bitni A/D pretvornik in voila...

Pri tem pa se mi pojavi več vprašanj:

ali je 10-bitna resolucija dovolj? To pomeni, da je resolucija 1,46mV pri ref. napetosti 1,5V. Je to dovolj?

kakšen pa naj bi bil izhod? Prikaz na LCD-ju?

ce LCD ni OK, v kakšnem formatu naj se nahajajo podatki?

Prepričan sem, da bo kdo izmed bralcev Foruma našel nekaj uric časa, da bo takšen prikazovalnik pripravljen naredit. Če ne bo nič, se javi meni.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2004 4:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če ni potrebno poleg napetosti meriti tudi temperaturo , lahko to izvedeš tudi z navadnim "digitalcem". Poleg napetosti , temperature , pa mislim da moraš še upoštevati število obratov (minimum) .
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
HC Racer
Gost





PrispevekObjavljeno: Tor Jan 27, 2004 12:14 am    Naslov sporočila: Hvala za odziv Odgovori s citatom

Resno sem presenečen nad vašim odzivom, do sedaj sem samo zabijal čas po forumih.

Da preidem k stvari:
To imam namen montirati na dirkalno vozilo. In ker moram imeti za nastavljanje motorja dovolj razločno čitljive podatke, sem imel v mislih LCD številčnico v tem stilu:

vv__ __
I __I __I
I I__ __I ...

z okencem za eno samo št., po možnosti velikosti vsaj VxŠ=5cm x 3cm in z čim boljšim kontrastom. Načeloma ne potrebujem nobenega tipala temperature, hitrosti, obratov,... (vse to imam že na posebaj za to namenjeni napravi)

Še enkart bi rad povdaril da nimam pojma (zaenkrat) o elektroniki, želim le da mi nekdo naredi ta prikazovalnik seveda sem za to pripravljen plačati.

Vsi ki bi bili zmožni in zainteresirani mi pomagati vas prosim če se mi javite na moj e-naslov Drag_racer@email.si

LP HC Racer
Nazaj na vrh
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 27, 2004 9:13 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Racer,

po moje bo prikaz na LCD-ju premajhen. LCD-ji, ki so dobavljivi - in tudi poceni, imajo majhne črke... Recimo LCD, ki ga mi prodajamo po 2.500 SIT ima sicer osvetlitev (brez osvetlive pozabi na dobro vidljivost) ima zaslon velik cca. 15x60 mm, v tem zaslonu pa prikazuje 2 vrstici.... Lahko bi sicer kombiniral obe vrstici in črko/številko izpisal čez obe vrstici...

Zato razmišljam, da bi bil bolj primeren prikaz na LED displejih..., ki pa spet imajo svoje pomanjkljivosti, saj na njih ne mores izpisovati črk...

Ali še vedno misliš, da bi bil LCD najbolj primeren?

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
HC Racer
Gost





PrispevekObjavljeno: Sre Jan 28, 2004 6:55 pm    Naslov sporočila: e-pošta Odgovori s citatom

zdravo,

Jure nikakor ti ne morem poslati e-pošte, ali lahko preveriš če je link na tvoj e-naslov pravilen.

LP HC Racer
Nazaj na vrh
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 30, 2004 1:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem si naredil tole vezje za v puntota

Air/Flow meter

čisto enostavna stvarca, no ampak meni ne dela ker je lambda zanič, sedaj pa čakam da dobim drugo Very Happy kaže mi vedno 0V.


Tsikanina na proto boardu


Levo pri volanu
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 30, 2004 1:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Racer,

res sem imel napačen e-mail naslov Embarassed

Zdaj je pravi. Sicer pa je red mamba pokazal, kaj je napravil. Temu je treba dodati samo se LED prikazovalnik, pa je...

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
HC Racer
Gost





PrispevekObjavljeno: Pet Jan 30, 2004 6:04 pm    Naslov sporočila: Prikazovalnik Odgovori s citatom

Mamba, ali je to vezje za avtomatsko regulacijo ali samo prikazovalnik, kajti če je to rekulacijsko vezje, mi prosim povej kaj reguliraš in kje reguliraš?

Glede lambda sonde, pa ne vem če je res zanič, za sedaj sem ugotovil, da premonogokrat za napake krivijo lambda sondo, ki pa v večini primerov deluje 100%. Doma iamam narejen primitivni tester ( Plinski gorilnik+cev+navaoj za sondo) in z voltmetrom merim signal sonde in do sedaj še nisem našel pokvarjene. Confused
Nazaj na vrh
HC Racer
Gost





PrispevekObjavljeno: Pet Jan 30, 2004 6:18 pm    Naslov sporočila: Email Odgovori s citatom

sorry jure tvoj email še vedno ne deluje Sad


LP HC Racer
Nazaj na vrh
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 01, 2004 10:18 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vezje samo kaže napetost na sondi

kaj drugega kot sonda ne more bit ker je poraba prevelika, to pa je posledica nedelujoče lambda sonde in ECU deluje v alternativnem načinu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 02, 2004 2:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Racer,

uh uh... zdaj naj bi bil mail res posodobljen... Embarassed

Sicer piši na: jure@svet-el.si

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cipko
Novinec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:21
Prispevkov: 8
Kraj: velenje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 09, 2004 10:21 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam peugeot 306 in na lambda sondi so pritrjene štiri žičke- dve beli in dve črni. Predenj priklopim merilnik bi rad zvedel, če kdo ve na katero žičko naj se priklopim (predvidevam, da na eno belo). Sicer naj ne bi smelo biti nič narobe tudi če izberem napačno, saj je merilnik le Vm - a vseeno ne bi rad vse žile preluknjal, predenj najdem pravo.

Ali imajo vse lambda sonde 4 žičke?

Lp

cipko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 10, 2004 4:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pri mojem puntotu sta beli signal črni pa ogrevanje, samo ne me za besedo držat, ker sm sam 99% siguren. Še najbolje da na kak peugeot servis vprašaš pa bojo oni v dokumentacijo pogledali. Jaz sem za puntota pogledal v tehnično dokumentacijo.

drugače pa lahko imajo sonde od 1ga pa do 4ih priključkov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 10, 2004 5:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja skor bi te zaj**al Very Happy

tko je pri meni (še dobro da sem se spomnil, da mi je sosed poslikal zadevo):


Spodaj grejo žice na lambdo, torej je na črnih pri meni signal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group