Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

avr
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mtome
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 14:29
Prispevkov: 168
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 9:35 am    Naslov sporočila: avr Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Zacel sem se ukvarjat z avr procesorji. Zanim me, na kaj moram biti pri tem pozoren (kaksbne so razlike od 8051)? Exclamation Uporabljam minipin razvojno plosco, naredil pa si bom tudi programator, ki je opisan v helpu od bascom avr-ja.
Kratek programcek se ze probal napisati, in ga nato simulirati. Na zacetku sem definiral pib b.1 kot izhod in b.2 kot vhod. To sem ze prebral v se stevilka 105 clanek o avrj-jih. Tam je tudi pislo, da ne bo nic delovalo, ce napisemo px.x=0 ali ena. Zakaj je to tako? Question
Za zacetek nameravam uporabljati uc-je at90s2313, attiny23 in atmega32. ALi mi lahko poveste na kaj moram biti pozoren pri teh uc-ji? Question


lep pozdrav in srecen bozic
Matjaz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 9:53 am    Naslov sporočila: Aha! Odgovori s citatom

Ja, odgovori na ta post bodo pa zelo zanimali tudi mene.
Tudi sam imam nekaj izkušenj z 2051 in 8252, in nimam prave stimulacije, da bi se učil še avr-jev.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtome
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 14:29
Prispevkov: 168
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 10:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No med tem sem ze sprobal nov programator. Deluje se kar ok. Samo vcasih noce zapisati programa. Ceprav napise, da je ok, se nic ne zgodi(ko odklopim kabel) in ce dam blank chek napise empty. Ali bi mi laj+hko kdo se povedal, kaksne morejo biti nastavitve v za output v bascomu?

l.p. Matjaz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 10:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matjaž,

težko povem, kakšne nastavitve naj bodo v Bascom-u, ker ne vem, kakšen programator uporabljaš.

Sicer pa so AVR-ji precej bolj prijazni kot 89Cxxxx od Atmela, saj imajo vgrajene A/D pretvornike, imajo možnost programiranja v vezju, imajo EEPROM, Watchdog...

Citiram:
Na zacetku sem definiral pib b.1 kot izhod in b.2 kot vhod. To sem ze prebral v se stevilka 105 clanek o avrj-jih. Tam je tudi pislo, da ne bo nic delovalo, ce napisemo px.x=0 ali ena. Zakaj je to tako?


AVR-ju moraš dopovedati, da je neki pin vhodni ali izhodni. Zato je treba postaviti ukaz z definicijo pin-a. Če uporabljaš isti pin za vhod in izhod moraš v programu večkrat uporabiti ukaz config pinx.x ...

Citiram:
Tudi sam imam nekaj izkušenj z 2051 in 8252, in nimam prave stimulacije, da bi se učil še avr-jev.


Dobra stimulacija bi bila, da bi namesto 89C2051 moral uporabiti 90S2313. Jaz sem to moral že večkrat narediti in pravzaprav velikih sprememb v Bascom programu ni bilo razen definicij vhodno/izhodnih pinov in timerjev. Pa še EEPROM sem s pridom uporabil...

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 11:56 am    Naslov sporočila: Ni dovolj stimulacije Odgovori s citatom

Ni dovolj stimulacije, če eno stvar zamenjam z drugo, in ravnotako dela.
Mora biti nekaj profita, če že investiram nekaj časa in denarja za prehod.
Povzemam lastnosti at90s2313 s komentarji


Features
• Utilizes the AVR® RISC Architecture
• AVR – High-performance and Low-power RISC Architecture
– 118 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
------- našteto mi ne pomeni dosti.

– Up to 10 MIPS Throughput at 10 MHz
------- če komu pomeni hitrost, potem je tukaj nekaj prednosti.

• Data and Non-volatile Program Memory
– 2K Bytes of In-System Programmable Flash
------- 4051 ga ima 4K
Endurance 1,000 Write/Erase Cycles
– 128 Bytes of SRAM ------- to je enako malo kot pri 4051
– 128 Bytes of In-System Programmable EEPROM
------- to je skoraj neuporabno malo. morda samo za skrivna gesla.

Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Secur
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler,
to ima 4051 tudi, le da je tudi drugi samo 8 bitni.
Compare, Capture Modes and 8-, 9-, or 10-bit PWM
– On-chip Analog Comparator
ga ima 2051 tudi
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
-----no to je nekaj novega, komur kaj pomeni.

– SPI Serial Interface for In-System Programming
----resnična prednest.

– FullDuplexUART
ga ima 2051 tudi

Tako primerjava kaže, da ni veliko profita pri prehodu iz 2051 na 2313.
Poleg tega, nimam pojma, kako delujejo timerji na 2313, kako pridem do pravih bodnih hitrosti za serijsko komunikacijo, ne vem. koliko je stabilnen interni oscilator, ali to kaj vpliva na serijsko komunikacijo, skratka ponovno bi moral orati ledino, in za to potrebujem več stimulacije.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 1:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ziv Vilko
Primerjava:
AVR <-> 8051
marcedes <-> yugo
4051 ne vzamem vec v roko pa tudi pa priziganje luck na novoletni jelki ne vec. Se pravicujem vsem zanesenjakom, ampak tako nezaneslivega uCja se nisem videl. Smrtno obcutliv na nihanja napetosti, zunanje motnje (iskrejnje,....). Nima watch doga. Ce ga hoces kaj resno uporabljati obvezno reset cip. AVR je (menda) glede tega veliko boljsi. Ampak za zacetek je pa prav lusktkan. Zelo poceni in dosti literature se dobi zanj. Jaz z zadovoljstvom ze nekaj casa uporabljam Philipsove 8051.
Citiram:
• Data and Non-volatile Program Memory
– 2K Bytes of In-System Programmable Flash
------- 4051 ga ima 4K

Ja seveda, ampak ni pa ISP. Ce je to res ga lahko sam program prepise kar med delovanjem!
Citiram:
Endurance 1,000 Write/Erase Cycles
– 128 Bytes of SRAM ------- to je enako malo kot pri 4051
– 128 Bytes of In-System Programmable EEPROM
------- to je skoraj neuporabno malo. morda samo za skrivna gesla.

Uporabno, uporabno!
Citiram:
Compare, Capture Modes and 8-, 9-, or 10-bit PWM
ga ima 2051 tudi
Tega ubogi 4051 ne premore!

Citiram:
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
-----no to je nekaj novega, komur kaj pomeni.
To vsaj meni veliko pomeni. Oscilator te resi dodatnih komponent WD pa je v resnih aplikacijak NUJA!
interni oscilatorji so ponavadi +/- 2.5%. Taksno napako pa protokol RS232 se prezivi..

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtome
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 14:29
Prispevkov: 168
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 2:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj sem slisal, dsa se da nekaterim avr-jem spreminjati nastavirve. Kako se to naredi za 2313? Zanimajo me vse nastavitve, ki jih je treba nastavit, ce hocem da ta uc dela(pravino) na minipinu(notranji timre itd.)
_________________
l.p. Matjaz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 2:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

poglavitne prednosti AVR pred 8051:
- ne deli oscilatorja z 12, torej 12x več operacij na sekundo
- PWM (10/9/8 bit)
- 10bit AD
- ISP
- capture/compare

Prednost Mega serije pred AVR, ki bo počasi nehala z proizvodnjo
- zmnoži poljubno število z številom ali konstanto v 1 urinem ciklu (zelo uporabno za razne regulacije kjer so spremenljivke tipa single)
- samo prepisljivi FLASH (program v uCju se lahko prepiše med izvajanjem programa), boot loader opcija (z ustreznim programom lahko uC sprogramiramo po RS232 vodilu z hyperterminalom)
- več PWM-jev
- notranji kalibriran RC oscilator za 1, 2, 4 ali 8MHz

ja še to ni noben omenil, brown-out reset je že vgrajen. mislim da že od AVR serije dalje

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Štrom: http://www.red-mamba.com & http://www.red-mamba.biz
Prosti čas: http://www.maddogs-clan.org
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 3:00 pm    Naslov sporočila: Re: Aha! Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Ja, odgovori na ta post bodo pa zelo zanimali tudi mene.
Tudi sam imam nekaj izkušenj z 2051 in 8252, in nimam prave stimulacije, da bi se učil še avr-jev.


počasi se boš moral začeti, ker Mega serija izpodriva že AVR kaj šele 8051. Jaz že z AVRji skoraj nič več ne delam.

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Štrom: http://www.red-mamba.com & http://www.red-mamba.biz
Prosti čas: http://www.maddogs-clan.org
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 5:36 pm    Naslov sporočila: Kaj vraga, Mega, spet nekaj novega! Odgovori s citatom

Citiram:
počasi se boš moral začeti, ker Mega serija izpodriva že AVR kaj šele 8051.

Kaj je to Mega, mar to niso AVR-i, marj je to spet nekaj novega?! Ustavite svet! Jaz bi rad izstopil!

vs

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2004 8:14 pm    Naslov sporočila: avr Odgovori s citatom

Matjaž!
Daj zraven vprašanja še svoj program.Tvoje vprašanje je preveč obširno če pa daš program ti bomo lahko pomagali in povedali kje so morebitne napake.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2004 10:54 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz pa mislim, da bomo počasi pozabili na x51, AVR, PIC in podoben šoder, saj se ARMi nenormalno cenijo. Vsi pa vemo, kaj ARM je, ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bray
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Jun 2004 15:42
Prispevkov: 63

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2004 1:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarE je napisal/a:
Jaz pa mislim, da bomo počasi pozabili na x51, AVR, PIC in podoben šoder, saj se ARMi nenormalno cenijo. Vsi pa vemo, kaj ARM je, ne?


No, ne vem, ce se bo to zgodilo tako hitro. Ne vem, ce bo kdo sel tlacit ARMe v 20 pinsko ohisje...kaj sele v 8 pinsko. Smile
Torej, za manjse projekte bodo taki mali mikrosi se vedno zakon. Tlacit ARMa s 64+ pini na palato za merjenje ene temperature in vklaplanje releja bi blo malo cudno....in potratno...ze sama tiskanina bi bla 5x drazja. Smile

_________________
"I didn't know it was impossible when I did it."
http://bray.velenje.cx/avr/terminal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
slawc
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 11:41
Prispevkov: 102

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2004 3:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ne mesat AVR in Mega! Lahko pa reces da Mega izpodriva 90S

Mega je AVR.

_________________
LP,
Slawc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2004 10:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bray je napisal/a:
No, ne vem, ce se bo to zgodilo tako hitro. Ne vem, ce bo kdo sel tlacit ARMe v 20 pinsko ohisje...kaj sele v 8 pinsko. Smile


Nikol ne veš... najmanjši filipsi LPC210x so 48 pinski. V primerjavi z njim mislim da mega nima kaj praskat Wink cena je pa ista. Sploh atmel nekako ni za neke profi rešitve, bolj za garažne izvedbe in hobi projekte. Uf, zdaj me pribijte na pranger, ker sem to napisal na takem forumu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group