Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

HM-TRP modul- program
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marko11
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 18:00
Prispevkov: 112
Kraj: Ponikve

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 26, 2018 6:18 pm    Naslov sporočila: HM-TRP modul- program Odgovori s citatom

Hi

V SE sem nabavil omenjena modula, ker sem totalni začetnik na temu področju me zanima sledeče:
- ali so moduli že tovarniško sprogramirani ali je potrebno še kaj nastaviti...?
- kako dolga naj bi bila žička za anteno 868MHz in ali je nujno potrebna?
- ali se kaj nastavi, da je sprejemnik oziroma oddajnik?

V uredništvu sem dobil Bascom program za krmiljenje modulov, pa se popolnoma nič ne znajdem, nekaj sem poskušal programirati, pa prosim, če mi kdo pokomentira, pove kaj ni dobro.

V bistvu rabim samo, da mi oddajnik pošlje izmerjeno zunanjo temperaturo (Tz) na sprejemnik in jo izpiše na LCD.

Koda za oddajnik:

Koda:

'///////////////////////// ODDAJANJE ///////////////////////////////////

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000
$baud = 9600
$hwstack = 32
$swstack = 10
$framesize = 40


Dim Rssi_value As Byte
Dim Parameter As Word

Parameter = &HFAAA

Dim A As Byte
Dim Stevec As Byte
Dim Tz As Integer                                           'Zunanja temp.


Do

   If Stevec = 10 Then
      Stevec = 0

         Rssi_value = &H87                                  ' vklopi Rssi
            Waitms 100
               Print "Zunanja temp: " ; Tz
            Waitms 100
         Rssi_value = &H78                                  ' izklopi Rssi

   End If

Loop
End


Koda za sprejemnik:
Koda:

'/////////////////////// Program za HOPE modul HM-TRP 868 ///////////////

'///////////////////////// SPREJEMNIK ///////////////////////////////////

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000
$baud = 9600
$hwstack = 32
$swstack = 10
$framesize = 40


Dim Rssi_value As Byte
Dim Parameter As Word

Parameter = &HFAAA

Dim Tz As Integer                                           'Zunanja temp.


Do

   Rssi_value = &H87                                        ' vklopi Rssi
   Waitms 100

   Tz = Inkey()
      Locate 1 , 1 : Lcd "Zunanja temp: "
      Locate 1 , 14 : Lcd Tz
   Waitms 100
   Rssi_value = &H78                                        ' izklopi Rssi

Loop
End


Po spodnji shemi bo priključeno vezje.
In hvala lepa za kakršno koli pomoč
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2018 8:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko,

dolžina antene naj bo lambda/4 kar pomeni približno 8,6 cm. Anteno moraš imeti, sicer ne bo nič. Na ebay-u imaš tudi že ustrezne antene za 868 MHz, najdejo se pa tudi pri nas v AXu.

Kar HM-TRP-ju pošlješ po UART-u na TX priključek, to bo on oddal, sprejemni HM TRP bo pa sprejel.

Program in shema izgledata OK.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marko11
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 18:00
Prispevkov: 112
Kraj: Ponikve

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2018 6:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hi

Kaj moram še dodati programu, da se ti parametri vpišejo v modul in upam, da so pravilni? Mogoče bi tukaj vskočil Jure.

Hvala za pomoč in Lp, marko


Koda:


Dim Frequency As Double
Dim Data_rate As Word
Dim Bandwidth As Double
Dim Deviation As Word
Dim Out_power As Word
Dim Uart_speed As Word


Dim Parameter As Word
Parameter = &HAAFA

'------------------ Vpis parametrov v HM-TRP iz datasheet stran 4 - 6 --------

Frequency = &HD233BCA100                                    '868000000Hz - operate frequency
Data_rate = &H1E00002580                                    '9600Kbps - UART date rate
Bandwidth = &HB40069                                        '105kHz - receive bandwidth
Deviation = &HA523                                          '35kHz - Module deviation
Out_power = &H9607                                          '+20dBm - Output power
Uart_speed = &HC300002580                                   '9600Kbps  - Modulate data rate

Dim Rssi_value As Byte

Do



Loop
End

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 12, 2018 10:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko,

za vpis parametrov v modul potrebuješ Hope program. V Virtualni Trgovini poišči HM-TRP, tam je link do HM TRP navodila, na tem linku se nahaja program za nastavljanje HM-TRP.

Program se poveže preko COM porta - isto, kot terminal na HM-TRP. Edino v datasheet-u preberi, kako mora biti postavljen priključek Config zato, da boš lahko nastavljal parametre modula.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 29, 2018 7:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam še jaz eno vprašanje, pa bom nadaljeval kar tukaj.

V nastavitvenem programu od HM-TRP med drugim lahko nastavljamo tudi deviacijo. V datasheetu piše, da se lahko nastavlja deviacija med 10 in 160 KHz.
Zanima me, kakšno optimalno vrednost izbrati za dobro delovanje komunikacije?

Zanima me še kaj pomeni Rx BW nastavitev?

Za lažjo razlago o čem sprašujem prilagam sliko programskega okna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 29, 2018 8:48 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

teh parametrov nikoli nismo spreminjali, ker tudi ni bilo potrebe.

Večja deviacija pomeni, da komunikacija zasede večji frekvenčni spekter (zasede več frekvence). V tem primeru je potrebno tudi razširiti RX BW, saj če ima sprejemnik nastavljen preozek filter, bo filter "porezal" koristne informacije.

Oboje bi bilo smiselno naredit takrat, ko je potrebno povečati hitrost prenosa podatkov, sicer pa ne.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2022 1:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo.

Po dolgem času sem spet malo vzel v roke HM-TRP, da se malo poigram.

Modulčki "celo" delujejo in gre pošiljanje.
Problem je, ker ne nejdem več programa s katerim sem nastavljal parametre HM-TRP modula. Verjetno izgubil ali izbrisal.
A obstaja še kje ta software od Hoppe? Mogoče kdo ve lik kje sneti program in kateri pini morajo biti "vklopljeni", da lahko programiram ali nastavljam modučke?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 11, 2022 12:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V zasebnem sporočilu mi pošlji tvoj email, da ti pošljem program.
Lp
Jure

arksi je napisal/a:
Zdravo.

Po dolgem času sem spet malo vzel v roke HM-TRP, da se malo poigram.

Modulčki "celo" delujejo in gre pošiljanje.
Problem je, ker ne nejdem več programa s katerim sem nastavljal parametre HM-TRP modula. Verjetno izgubil ali izbrisal.
A obstaja še kje ta software od Hoppe? Mogoče kdo ve lik kje sneti program in kateri pini morajo biti "vklopljeni", da lahko programiram ali nastavljam modučke?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 26, 2022 8:37 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Program dobil (Jure je pozabil ;-)) in sprogramiral modulčka. Sedaj deluje komunikacija tako, kot sem hotel. Bom program prilepil še tukaj, če bo komu prišel prav.

https://www.hoperf.com/modules/rf_data/HM-TRP-RS232.html

Sedaj me zanima, če je priporočen kakšen protokol prenosa, ker bi z modulčkoma rad vklopil neko napravo na drugm kocu.
Torej, kaj je najbolje poslati kot string, da gre čim bolj zanesliv prenos.
Naj pošljem npr. 12345678 ali abcdefgh, ali kombinacijo česa drugega? Naj bo string krajši, daljši, ali ni pomembno? Kaj pošilja npr. tale daljinec (https://trgovina.svet-el.si/product/2iel0006/)?
Na drugem modulčku bom potem v IF stavku preverjal sprejete znake in, če bodo ustrezni se bo izvedel IF pogoj in na izhodni pin poslal +.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2024 11:51 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam adapter (https://trgovina.svet-el.si/product/hmtrp/) na katerem je že prilotan modul HM TRP in deluje tako kot je treba ;-).

Zanima me, ali je mogoče preko omenjenega USB modula sprogramirati modulček HM TRP, ker bi rad spremenil nekatere nastavitve, ali je potebno modulček HM TRP odlotati in ga posebej programirati?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 12:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

HM TRP modul se tudi programira preko USB modula.

Jumper J1 skleni in modul se bo postavil v način programiranja. Na strani HopeRF najdeš program za programiranje HM-TRP. Če bi potreboval več informacij piši na naš email: stik@svet-el.si.

Lep pozdrav!
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 2:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala.

Prilagam sliko mojega USB adapterja skupaj z HM TRP. Problemček je sedaj, ker ne vem kateri je jumper J1? A je za ta USB modulček kje na vaši spletni strani kakšna bolj podrobna dokumentacija?

Program dobim tule (https://www.hoperf.com/modules/rf_data/HM-TRP-RS232.html) pod rubriko HM-TRPGUISettingUserGuide. Imam prav?

No, če bo še kaj nejasnega se pa oglasim.

Lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 4:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na tej sliki je prostor za jumper, kamor jumper ni prispajkan. Nahaja se pri števili "3" na šriloženem merilu.

Ja, program naj bi bil pravi.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 07, 2024 11:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj adapter je malo drugačen kot tale na povezavi in nima jumperja.
Če hočem programirati HM-TRP morata biti pina config in enabele na GND.

Kateri pin pravzaprav sklene jumper? S slike ni videti kateri pin na HM-TRP poveže na GND jumper?

A je kje kakšna shema vezave?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 07, 2024 11:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, ta modul je drugačen, kar se vidi iz slike.

Torej poveži Config priključek na HM-TRP modulu na maso. Poglej PDF od HM-TRP, kje je ta priključek.

Lp
Jure

arksi je napisal/a:
Moj adapter je malo drugačen kot tale na povezavi in nima jumperja.
Če hočem programirati HM-TRP morata biti pina config in enabele na GND.

Kateri pin pravzaprav sklene jumper? S slike ni videti kateri pin na HM-TRP poveže na GND jumper?

A je kje kakšna shema vezave?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Programska oprema Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group