Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

VHF/UHF radijska postaja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2015 10:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo Marko,

enkrat bi rad v živo preizkusil tvoj program.

Vabim tudi druge, ki ste pričeli z gradnjo postaje, da prilepite fotko nastajanja vaše postaje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2015 2:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ojla Jure, morje je vroče.....


Brez težav dobiš eno ali obe postaji za "en krog". Lahko pa tudi skupaj sprogramirava enega ali dva atmelčka. Po dopustu....

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2015 2:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

cimer je napisal/a:
Ojla Jure, morje je vroče.....



Ja verjamem... tukaj je pa tudi vroče, ampak saj še nekaj dni...

Se vidimo!

Je kaj gneče tam doli?

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 21, 2015 10:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav Jure,

neke posebne gneče ni, je pa zelo vroče. Morje je toplo in najbolje je biti ali pod klimo ali pa v morju...

Se vidimo

Very Happy

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 02, 2015 2:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dopusta na morju konec ..... Sad


Spet sem aktiven na projektu. Ker nisem imel antene za 70 cm, sem so po brskanji po netu odločil za samogradnjo 3 elementne yagice. Načrt je s strani http://www.ph7at.net/experiments/portable70cmyagi.php. Z Juretom sva naredila že prvo vezo, rezultati so obetavni.

Danes sem naredil še podstavek, da jo lahko enostavno usmerim na želeni repetitor. Ko kupim še kabel, bo antena šla na podstrešje.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 04, 2015 9:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo zanimiv UHF projekt. Poleg DRA modula je zanimiva tudi uporaba Nokia LCD-ja. 3-elementna yagi antena se zdi kar prava izbira. Pričakovani dobitek na primer 5-elementne yagi je blizu 9dB proti dipolu.

Za pravilnost podajam le popravek navedb v podanem linku. Če boste delali članek. Namreč zaprti dipol ima v točki priključitve 4 x večjo impedanco od odprtega. Je pa bolj širokopasoven, saj je "debelejši".

Taka neposredna vezava koaksialnega kabla, ki je asimetričen na simetrično anteno pokvari tako sevalni diagram antene kot tudi impedanco. Poleg tega povzroči tokove tudi zunaj opleta kabla in zato pride do neželjenega sevanja kabla. Za narisano anteno bi bilo treba uporabiti balun 1:4.

Ta prispevek na wiki lepo opiše razliko. Oddelek "half-wave dipole" in "folded dipole".
https://en.wikipedia.org/wiki/Dipole_antenna

73
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 05, 2015 7:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bojann,

hvala za dodatne informacije, si bom z veseljem prebral članek na wiki.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2015 11:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi zame je dopusta konec. Ko me ni bilo mi je kolega Robert iz Nizozemske poslal njegovo verzijo programa napisano v Bascom-AVR. Najdete jo na mojem blogu.

Vmes sem dobil platice za izhodne filtre, ki so narejeni s SMD elementi. Na platici je tudi enostaven VHF ojačevalnik.

73 de Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2015 9:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ojla Jure,

Kdaj ti lahko prinesem postajo na test?

Eksperimentiram z usmerjeno anteno na 70cm pa ne gre po željah. Bo treba kaj kupit, da bo delovalo tako kot mora, potem pa se lahko igramo in testiramo naprej.

p.s.
Sem interesent za eno platico s filtri ojačevalnikom.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 03, 2015 11:04 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar nekaj časa je minilo od zadnje spremembe programa.

V programu, ki ga najdete pripetega temu sporočilu (mimogrede - morate biti logirani, da ga vidite), sem naredil dodatna 2 menija: Shrani nastavljene frekvence in Naloži privzete vrednosti. Nova menija se nahajata v meniju Nastavitve.

Ta novi meni nam omogoča, da si shranimo frekvence, na katere se postaja postavi ob vklopu napajalne napetosti. Po pritisku na stikalo se shranijo vse zadnje frekvence, ki so bile v uporabi.

Lep pozdrav!
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 08, 2015 10:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Ker samogradnja antene ni dala pravih rezultatov, sem se odločil za nakup antene. Po dolgi analizi na spletu sem se odločil za Slim Jim anteno prilagojeno za 430 do 440 MHz. Prodajalec Shane je bil tako prijazen, da je za naju z Juretom naredil custom anteni.

Testiranja so pokazala, da je antena zelo učinkovita in jo priporočam.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 16, 2015 8:55 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure,
čestitke za objavo v reviji DUBUS.

73 Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 16, 2015 9:04 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bojann je napisal/a:
Jure,
čestitke za objavo v reviji DUBUS.

73 Bojan


hvala Bojan, Kaj si ga že dobil?

Jaz ga še nisem videl...

Mimogrede, poglej si Nizozemski HAM časopis na tem linku, zame posebej zanimiv je Sept. izvod...

73 de Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 16, 2015 12:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najbrž si mislil tole, hi:
" ... van Jurij Mikeln, een Sloveense zendamateur. ..."

Tvoj prispevek sem videl v najavi številke 3/2015:
http://www.dubus.org/ pod "Latest Issue"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 16, 2015 1:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bojann je napisal/a:
Najbrž si mislil tole, hi:
" ... van Jurij Mikeln, een Sloveense zendamateur. ..."


Ja, seveda. Robert mi je redno pisal o spremembah, ki jih je naredil na HW/SW strani, jaz sem to objavljal na svojem UK blogu.

73 de Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group