Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

GPS in AVR

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2011 4:47 pm    Naslov sporočila: GPS in AVR Odgovori s citatom

Pozdrav !

V spletni trgovini sem zasledil GPS modul, ki bi ustrezal moji uporabi. Sicer prej še nikoli nisem imel opravka s takimi moduli, zato me zanima kako poteka osnovna komunikacija z njim. V mislih imam tale modul.
Komunikacija, preko katere bi komuniciral je UART oz. serijska komunikacija. V datasheetu je tudi vezje vmesnika narisano. To mislim, da mi ne bi pozvročalo preglavic. Bolj me pa zanima kako poteka prenos podatkov, protokola NMEA, ki ga uporablja ta modul.
Na kakšen način npr. modul prepričam, da mi posreduje VTG,RMC,... ali ostale podatke, kot so zapisani v datasheet-u ? Ker še nikoli nisem imel opravka s takimi moduli, bi bil hvaležen, če mi kdo vsaj približno razloži, ali priporoči kakšno koristno branje,kako to poteka, preden se odločim za nakup le-tega.
Najlepša hvala !

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2011 5:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen,
predpostavljam da že poznaš komunikacijo med procesorjem in GPS-om.
Na žalost pri GPS-ih ni standardnih ukazov kot to imajo neke druge naprave.

Konkreten modul uporablja MTK protokol. Tudi sam sem se matral s tem in na koncu sem našel podatke kako GPS-u dopovedati kaj bi jaz rad in ne da mi pošilja vse pakete kot to počne v osnovni konfiguraciji.
Za začetek pošiljam en dokument v katerem so opisani ukazi s katerimi mu lahko dopoveš kaj in kdaj bi rad od njega.

LP
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2011 6:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vlado hvala, mislim da sem nekaj takega tudi iskal. Seveda je še težava v tem, da z moduli še nisem nikol delal, tako da zaenkrat kakšenga konkretnega problema ne morem podati, sprašujem zgolj nasplošno za ta model, ki ga nameravam uporabiti. Seveda lahko zapišeš tudi kakšne druge posebnosti tega modula, če so.
Bo potrebno en modul kupiti in se malo poigrati z njim, da vidim kako vse skupaj poteka.

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2011 6:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakšnih drugih posebnosti ni, modul dela kot vsi drugi GPS moduli, odziva pa se na MTK ukaze in ne na SIRF kot to počene večina modulov.

Vsekakor piporačam da modul najprej preizkusiš tako da ga priklopiš na računalnik in s terminal programom opazuješ kako poteka komunikacija, poskusiš spreminjati parametre . . .

Če nimaš izkušenj potem tudi komunikacijo s procesorjem najprej preizkušaj z računalnikom potem na procesor priklopi GPS modul.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2011 3:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako, modul, ki sem ga omenil v prvem prispevku sem danes naročil in čakam da pride po pošti. Poleg sem naročil tudi zunanjo anteno. Ko prispe modul, bo potrebno najprej narediti vezje zanj, na katerem bodo dostopni pini.
V mislih sem imel enostavno vezje, na katerega bi dal letvice, da bi lažje preizkuševal modul in povezoval s testno ploščo za AVR. Moram na kaj posebej paziti ? V datasheetu sem prebral, da je potrebno pod modul narediti luknjo, če ne pa naj pod njim ne bo vij. Je to vse ?
Ker je modul 3V moja testna plošča z AVR pa 5V ali je potrebno nivoje za UART komunikacijo posebej prilagoditi ?
Hvala za odgovore.

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2011 4:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako. Danes sem dobil modul. Ampak, ne vem, če je to tisto kar sem naročil. Naročil sem tega, katerega sem pripel link. Dobil pa takšnega z oznako XN934. Potem sem šel iskat datasheet za XN934 in vidim, da je to druga zadeva Rolling Eyes . Drugačen razpored pinov, itd... Link. Ker je pri modulu Gsm_u1 priložena tudi shema, tu pa ne, sprašujem, kako pravilno povezati sedaj ta modul ?
No kot vidim, so me na SE malo prinesli okoli glede cene Rolling Eyes .Ta ki sem ga naročil stane 38€, poslani pa 18€ Exclamation Exclamation .

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2011 7:36 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

zgodila se je napaka pri poslanem modulu Sad

Sodelavec ti bo poslal mail z navodili, kako naprej.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2011 3:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sva s prodajalcem rešila problem in sem že dobil pravi modul Very Happy .
Zdaj pa veselo na delo.

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pionner
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 21:46
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2011 8:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako, modul je priklopljen in kot kaže tudi povezava s sateliti deluje, saj se led dioda po pol minutnem utripanju ugasne.
@Vlado, kako si prilagodil nivoje za delo z mikrokrmilnikom ? Za sprejemanje informacij, bi načeloma morda še šlo direktno (GPS-->AVR), se mi zdi, da ima AVR (atmega16) še dovolj nizek prag, da bo logično "1" pravilno razbral. Bolj je problem kako prilagoditi nivo za pošiljanje ukaze GPS-u. Ali bi bil morda dovolj zaporedni upor z linijo ?
Sicer pa, kakšne pakete GPS pošilja že sam od sebe, ne glede na ukaze ? Če pošilja smiselno, potem morda Rx povezava na GPS sploh ne bi bila potrebna, ker bi iz GPS informacije samo bral.
Hvala za odgovore Wink .

_________________
Lep pozdrav !!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2011 6:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V moji aplikaciji sta in GPS in kontroler delali z 3V3, tako da nisem delal prilagoditev.
Včasih ko sem delal s Siemens mobilnimi telefoni sem nivo prilagodil tako da sem na Tx pin kontrolerja dal 3V3 zenerco in je delalo, lahko pa narediš uporov delilnik.
Kakšne telegrame ta GPS daje se ne spomnim, nimam pa ga doma da bi preveril.
Mislim da v štartu pošilja tole:

(default: GGA(1sec),GSA(1sec),GSV(5sec),RMC(1sec),VTG(1sec),GLL(0sec),ZDA(0sec)).

GPS pa se da "prepričati da daje informacije po potrebi, lahko ga prepričaš da pošlje podatek samo tedaj ko ga sprašuješ po njemu, ali pa določiš čas in podatek ki naj ga pošlja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group