Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Peltonova turbina - tri faze v eno?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 23, 2010 3:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem opazil da je logaritemska ja. Zakaj je razmerje važno, oziroma kaj si s tem mislil?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 23, 2010 4:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Sem opazil da je logaritemska ja. Zakaj je razmerje važno, oziroma kaj si s tem mislil?


Ce bi bila gor narisana moc (P = U^2 / R), bi bili kljub logaritemski skali podatki vecinoma stlaceni cisto pri dnu za skoraj vse vrednosti kondenzatorja, razen na skrajni desni. Ce bi bila za povrh se skala linearna, bi bilo se bistveno slabse. Kako bi potem sploh karkoli odcital iz nje ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 21:58
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 20, 2010 9:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na fotografije ti manjka eno odklonilo, ki preprečuje odbiti vodi, da teče nazaj po tekaču in ga zavira.
Tekač ima ogromne lopatice tako od oka in te rabijo curek velikega premera, da delajo optimalno. Na splošno izgledajo lopatice mnogo bolje, kot sem pričakoval!!
Preveri še kot curka in razdaljo šobe- ti dve stvari sta ZELO pomembni pri izkoristku. Najbolje premikat in merit moč.

Dobro bi bilo še vedeti tlak med obratovanjem, da ni morda padec zaradi prevelike hitrosti vode po ceveh?

lp
Robi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 04, 2010 10:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lopatice so dokaj majhne. Videl sem že kar nekaj peltonovih turbin in mislim da so moje najmanjše. Imam tudi še en nerabljen tekač ki ima na oko 50% večje lopatice.
Šoba je karseda blizu, malo manka da se že ne zadene ob lopatice. Kot curka mislim da je tudi kar dober. Kot lopatic je prilagojen tako da curek in polmer oklepata pravi kot.
Kupil sem tudi od kitajcev optični tahometer.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10783&Product_Name=Turnigy_Multi-Blade_Micro_Tachometer

Še vedno nevem kako bi stvar rešil električno. Nek star mojster mi je rekel da se da električno energijo dobiti na več načinov, in da je varjanta z elektromotorjem najslabša, ker naj bi kondenzatorji požrli veliko moči. Za druge se ni mogel spomniti. Najbrž bom stopil do soseda ki mi ponuja nek star krtačni generator, ki ga je uporabljal pri svoji "centrali". Zelo malo rabljen.
Pa tudi z elektromotorjem mi stvar ne diši preveč in je po pravici povedano niti docela ne razumem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bglazar
Mojster


Pridružen/-a: Pet Avg 2005 14:18
Prispevkov: 37
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 17, 2010 2:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa če bi poizkusil oddajati energijo v omrežje, tako kot je že predlagal javr?
Kondenzatorji ne 'požirajo' delovne moči (razen parazitne). Problem je le, ali so prave vrednosti. Ta problem pa odpade pri priključitvi na omrežje. Smer moči (in ne toka, kot je napisal javr) lahko vidiš tudi po smeri vrtenja el. števca (seveda, če še nima blokade).
Na straneh Savskih elektrarn - http://www.sel.si/ pod Elektrarne > male HE so fotografiji in podatki dveh elektrarn z asinhronskim motorjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 18, 2010 8:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

oddajanje ne pride v poštev ker ni pri hiši treh faz, po poizvedbi bi bili celotni stroški neprimerno visoki glede na korist. Števec pa mislim da ni blokiran ker je še ni novejše izvedbe. Kako bi se obnašalo če bi priklopil le eno fazo pa nevem.
Zanimivo bi bilo vedeti kako imajo to urejeno pri bencinskem agregatu za elektriko. Kar sem gledal jih dobiš z trifaznim, enofaznim motorjem, ter alternatorjem.
Če bi hotel zakomplicirati bi lahko dal tudi kak močnejši alternator od avta, ter inverter?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 3:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ugotovil sem da če uporabljaš asinhronski motor z kratkostično kletko v rotorju, ga moraš zvezati v zvezdo da lahko koristiš eno (ali vse) faze z nevtralnim vodnikom ki ga pri trikotu ni.
"Generator" moraš gnati na vrtljajih ki ustrezajo negativnem slipu motorja!
Torej če imamo 4 polni motor, ter se pri polni obremenitvi vrti z 1440 obrati znaša slip:

n=6000/4=1500 obratov

Slip=(n1-n2)/n1 x 100= 4%

Če prav razumem bi potem znašali obrati 1560.
Ampak ker mene frekvenca ne skrbi, moram turbino gnati le na polovici njenih prostih obratov kjer je največja moč. Za motor izbrati ustrezno jermenico ki ga bo gnala na 1560 obratih ali več. Kapaciteta vzporedno vezanih kondenzatorjev pa toliko da napetost ni prevelika ne premajhna.
Breme pa toliko veliko dokler še drži polovico obratov ter napetost v mejah. Čeprav točno toliko močnega grelca nebi dobil, se sprijazniš z malce močnejših ali šibkejšim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2010 8:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Stvari se malo premikajo. Vgrajena nova inox gred, ter nova prirobnica,novi ležaji,semeringi, male izboljšave...
Prilično dobil celo rabljen pogon industrijskih žaluzij, ki za 90 stopinski obrat potrebuje okoli 3 minute, ter ga bom poskušal uporabiti da bi zapiral in odpiral 2" kroglični ventil.
Prejšni teden pa sem privlekel domov še tole:

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group