Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Peltonova turbina - tri faze v eno?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ro-bi
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 21:58
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 22, 2008 6:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Bomo prav izmerili,ker me res zanima kakšna je oddajana končna moč.
Torej največja moč je na 50% max obratov? Na kakšen način bi bilo najbolje izmeriti moč?


Če hočeš izmeriti maximum, potem počasi večaj ohmsko breme, dokler obrati ne padejo na polovico prostega teka.
Dimmer in grelec morda? Čeprav ne vem, kako se bi dimmer obnašal na tvoji frekvenci
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 01, 2009 4:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam novo uprašanje.Bojler ki ga je že prej napajala turbina dela sicer vredu kot prej.(pač čez dan se vsa voda ogreje na max).
Problem je sedaj ker sem se namenil priklopiti navaden grelec za zrak. Preizkusil sem kar na el.radjatorju,kjer lahko izbiraš 750,1250 ali 2000w. Že tako nisem pričakoval da bo vredu delal na 1250 in 2000w, ampak prav tako minimalo greje tudi ko vklopim šibkejši 750w grelec!
Podobno se zgodi ko recimo priklopim kak fen za lase.....vrti se bore počasi,ker zgleda že na grelcu toliko pade napetost.
Aja,kot sem že omenil uporabne izhodne moči naj bi bilo nekje 1050-1100w.
Je možno da bi moral oprabiti točno tako močan grelec da bi špilalo?
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
javr
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Okt 2008 13:38
Prispevkov: 18
Kraj: Slo

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 02, 2009 1:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

manjkajo podatki

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 03, 2009 12:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bom poizkusil priti do kakih tokovnih klešč ter pomerit..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 18, 2009 5:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo z zamudo a vseeno. Torej sem si le privoščil tokovne klešče ter malo pomeril.Rezultati so presenetljivo slabi: 110V pri 2A, torej 220W. Res pa je da nisem še uspel preveriti ali res teče na polovici max obratov.Breme je star bojler.Če pa boljer priključim v omrežje je rezultat 230V pri 4A kar znese 920W.Počasi sem že sit tega kompliciranja z elektromotorjem, ter če bi kje dobil kak generator bi bil še najbolj zadovoljen.
predlogi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 21:58
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 08, 2009 8:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
torej 220W.


Tekač v smeti, generator v smeti in vse napravi na novo.
Pri 40m višinske razlike bi tole moral dobiti pri 1l/s ne pa pri 5!!!!

Prilepi kako sliko tekača, če je možno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 08, 2009 11:43 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tekač? misliš kolo z lopaticami? trenutno ne najdem slik.A ti lahko povem da je še vredu, ter ne kaže znake obrabe.
Ta asinhronski em in tisti kondenzatorji mi že od začetka ne dišijo...
Zdaj mi je padlo na pamet da če bi našel kak agregat z pokvarjenim bencinskim motorjem, da bi zmontiral na turbino.
Ve kdo za kakšnega?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 08, 2009 1:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poglej si tole:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 21:58
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 11, 2009 7:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Tekač? misliš kolo z lopaticami? trenutno ne najdem slik.A ti lahko povem da je še vredu, ter ne kaže znake obrabe.


Tudi znakov izkoristka ne kaže Wink
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 12, 2009 3:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lepa razlaga. Ampak najbrž ta vezava velja v primeru da na vsako fazo uporabiš za drug porabnik (ter če imaš kondezatorje iste,morajo tudi porabniki imeti isto moč).
Mi kdo zna razložiti kako je to rešeno pri bencinskem agregatu?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 30, 2009 1:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nekaj slik:



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
javr
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Okt 2008 13:38
Prispevkov: 18
Kraj: Slo

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 30, 2009 2:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

manjka slika tipske tablice motorja.
Glede na to, da o MHE ne vem kaj dosti, bi se lotil zadeve na sledeči način:
- predvidevam, da gre za trifazni motor 5kW, torej okoli 11A
- na omrežje bi ga priklopil preko 3f-stikala, treh 16A- varovalk in treh ampermetrov. IN OZEMLJITVE.
- v hiši bi izklopil VSE porabnike, da če se pri preizkušanju kaj ponesreči, ne skurim še TV, hladilnika, itd
- preizkusil bi smer vrtenja, da je ista kot pri turbini
- turbino bi počasi odpiral do nekih obratov, ki so približno podobni motorjevim (so potem še neke finte z utripajočimi žarnicami, a tisto je za naprednejše uporabnike)
- vklopil bi motor
- počasi bi odpiral / zapiral ventil turbine in opazoval ampermetre
- ugotoviti smer toka pri izmeničnem toku - ne vem kako. Naredil pa bi takole: pri zaprtem ventilu turbine je smer sigurno iz omrežja na motor
- ko ventil počasi odpiram, tok na ampermetru verjetno pada proti nuli
- v nekem trenutku verjetno začne tok spet naraščati, tokrat je smer verjetno iz motorja v omrežje
- in tako dalje.
To so samo ideje, zadev drugače ne poznam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2010 6:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No da spet malo obudim temo. Turbina stoji že od jeseni, ker se mi je vstavil ležaj ki je tako izrabil gred. Ker je bilo pozimi premzlo za lomit prste, sem se lotil zadeve šele zdaj.

Kmalu nesem narediti novo gred, do takrat pa sem se lotil da naštudiram električni sistem.
Vse bi bilo lažje če bi na motorju bila tablica z podatki a je na žalost ni.
Razdrl sem omarico ter si narisal shemo vezave,ki je sledeča:


Mostički v priključni škatlici so obrnjeni tako da je motor zvezan v "trikot" način. Na koncu pa je bilo breme zvezano tako kot je narisano- med dvemi fazi.
Ker nisem vedel kaj na si mislim sem prišel do naslednjega članka:

Citiram:

AGREGAT ZA ELEKTRIKO

Ko vam bo v zimskih dneh zagodel ELES s svjim izpadom, boste gotovo pomislili, na to, da bi si omislili agregat za električno energijo. Pa vsakdo pomisli, da je to nekaj nemogočega, da je stvar zelo komplicirana. Pa temu ni tako.

V tem primeru bom opisal enostaven primer agregata in se ne bom spuščal v preveč strokovne, podrobne in nerazumljive razlage. Primer, ki bo obdelan, bo asinhroni agregat, ki ga bodo sestavljali kondenzatorji in primeren elektromotor, ter pogonsko sredstvo.

Za sestavo agregata je potrebno pogonsko sredstvo, to je dizelski motor ali bencinski motor od avtomobila ali od motornega kolesa. Izbira pogonskega motorja je odvisna od tega, koliko mislite uporabljati agregat in kakšne zanesljivostne faktorje boste zahtevali. Eden glavnih faktorjev pa je Zahtevana električna moč, ki jo hočemo iz agregata dobiti. Elektromotor je trifazni in zahteva vezavo zvezda, kar je narisano na tablici ali pokrovu elektromotorja. Vezava je enostava. Elektromotor ima 3 navitja katerih en konec zvežemo skupaj in ga uporabljamo kot izhod NIČLE ostale tri krake, pa pa imamo za izhode treh faz po 230V. Da pa elektromotor prisilimo v delovanje, potrebujemo še tri kondenzatorje, ki rabijo za zbujanje motorja, da začne proizvajati elektriko. Pri kondenzatorjih je potrebno biti zelo previden, saj malenkostno premajhna kapaciteta ne da dovolj velike napetosti, prevelike kapacitete pa preveč vzbudijo elektromotor in ta proizvaja preveliko napetost, ki lahko poškoduje vaše naprave.
Skica vezave zgoraj omenjenih elementov.


Za izbiro kondenzatorjev velja kup nerazumljivih velikih težkih matematičnih enačb, ki nam pokažejo, kako izračunati Kapaciteto kondenzatorjev. Jaz pa sem iz izkustva sestavil grafikon iz katerega lahko razberemo velikost kondenzatorjev, vsaj 90% natančno.
Včasih je potrebno kapaciteto še malenkost dvigniti ali malenkost spustiti, saj se dogaja, kondenzatorji odstopajo od nazivnih vrednosti ali smo odčitali iz tabele površno, ali pa se nam zgodi, da je vrednost v grafikonu nerealno prikazana.


Končno pa velja, da se kapacitete kondenzatorjev malenkostno spreminjajo tudi če imamo različna elektromotorje. Vsekakor moramo upoštevati, da lahko agregate sestavimo iz mnogo kombinacij starih elektromotorjev in rabljenih pogonskih motorjev, kondenzatorje pa kupimo v Elektrotrgovini. Priporočam vam, da si vgradite tudi varovalke in voltmeter, ter trofazno vtičnico in za vsako fazo posebej še enofazno vtičnico. Voltmeter vam v primeru, da pretiravamo z obremenitvijo pokaže premajhno napetost, kar pa nam pove da moramo del uporabnikov odklopiti in s tem ostalim porabnikom zagotoviti dovolj veliko napetost. Prilagam vam tudi blokovno shemo, za boljšo predstavo!

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2010 2:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

-Zanima me predvsem zakaj je lahko bil grelec proklopljen do sedaj tako kot je bil?
-Če bi naredil tako kot piše v članku bi potem moral obremeniti vse tri faze posebej enakomerno? Ali bi lahko koristil le eno, brez kakega večjega padca izkoristka?
-Zakaj so na y osi volti? Ne bi bilo bolj logično da bi bila moč? saj kondezatorje izbiraš glede na moč, kaj ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2010 7:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
-Zakaj so na y osi volti? Ne bi bilo bolj logično da bi bila moč? saj kondezatorje izbiraš glede na moč, kaj ne?


Kaksno je razmerje med napetostjo in mocjo ? Ze zdaj je skala na ordinatni osi logaritemska ... Idea
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group