Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

regulacija temperature za centralno kurjavo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marki
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 7:57
Prispevkov: 30

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 14, 2008 7:55 am    Naslov sporočila: regulacija temperature za centralno kurjavo Odgovori s citatom

Zanima me, ce ima kdo izkusnje, kako spraviti DS 18S20 v odprtino na zalogovniku toplote, v katero sicer gre analogna sonda za termometer (torej analogna sonda ven, senzor noter). V kaj naj 'zavijem' senzor, da ne bo problemov s kratkimi stiki med nozicami in da bo odziv senzorja še primerno hiter? Ali pa kako naj realiziram, da bo senzor 'varno' tipal temperaturo na radiatorski cevi.
Potem me pa še zanima kako dolge vodnike lahko uporabljam za 1Wire vodilo. Ker par metrov žice je hitro pri taki inštalaciji...

Sicer pa me pri DS 18S20 moti, da jih je treba naslavljati in ce se ti senzor unici, je treba spet na novo programirati (ce jih imas vec kot enega) .To pa recimo cez 10 let najbrz ne bo tako enostavno, ker ze cez eno leto pozabis kako, kaj in s cim si delal...
Ali obstaja kaksna elegantnejsa resitev, ce uporabljas tri senzorje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 14, 2008 7:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če uporabiš Avr čip, ki ima A/D pretvornike, lahko zadevo narediš s pomočjo LM35 senzorjev ali pa mogoče KTY-16. Z LM35 še nisem imel opravka, vendar po podatkih izgleda, da imajo linearno karakteristiko, kar zna olajšati pretvorbo v temperaturo. Oba sta uporovna senzorja. Senzor lahko daš v aluminijasto cev, kateri se prilega in ga zaliješ s poliestersko smolo ali čim drugim...
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 15, 2008 6:24 pm    Naslov sporočila: Jaz Odgovori s citatom

Jaz ds1820 senzor prilotam na kabel, na kontakte nasučem skrčljive cevke in potem senzor s samozatezno pasico stisnem na cev, katere temeperaturo merim.

Kar se tiče, lahko tudi 1wire termometre razbiješ na različne pine, in potem v 1wire ukazu poveš, za kateri pin gre recimo tako:

Koda:
                      1wreset Pind , 3                      ' reset the bus
                      1wwrite &HCC , 1 , Pind , 3           ' skip rom
                      1wwrite &HBE , 1 , Pind , 3           ' READ Scratchpad
                      Termometer(1) = 1wread(9 , Pind , 3)
                      1wreset Pind , 3


Potem ni važno, kaj ima termometer zapirasno kot serijsko številko v romu.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ata
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:26
Prispevkov: 110

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 15, 2008 9:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz odrezem cca 5 cm dolgo medeninasto cevko 6mm notranjega premera ali več , jo na enem koncu stisnem in zalijem z lotom (stisnjeno mesto). na ds kontakte nataknem buzirko nalotam kabel, za nič-črn in za + rdeč. Vstavim senzor v cevko in zalijem z dvokomponentnim lepilom ki zdrzi temperaturo do 130st.c
ata
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 17, 2008 6:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Komponentlo lepilo zdrži, senzor pa se neha pogovarjati pri 125 stC Laughing
Mene zanima, ali je kdo priključil že kaj več kot 20 senzorjev na vodilo?
Trenurtno jih imam 20 in delajo vsi, če pa dam kakšnega več pa se določen del senzorjev "obesi". Res pa je da imam na vhodu v uP zaščito z majhnim uporom in supresorsko diodo. kot kaže bom moral to odstraniti, s tem pa je na udaru proceso. Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 17, 2008 8:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko bi uproabil varistor, ki nima tistih stranzkih ucinkov, je pa pac samo za enkratno uporabo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
danijel3
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:21
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 17, 2008 10:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na 1wire vodilo bi se dalo priklopit dosti vec kot 20 senzorjev...tocno sam nevem in nisem sprobaval, mi je pa profoesor govoril da je probaval in da dela!

nekaj 10m dolzine 1-wire vodnika nebi smelo biti problem.

Mene zanima ce ima kdo programator za atmelove mikrokontrolerje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 6:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Programator lahko narediš sam, načrt je v helpu BASCOMa.
Kar se tiče temperatur sem rešil. Dela mi tudi 30 senzorjev, samo pullup upor sem zmanjšal na 1K2. Imam veje, ki so dolge tudi po 20m na različne konce hiše.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group