Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Prikazovalnik izbrane prestave
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borisz
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Nov 2004 3:24
Prispevkov: 82

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 15, 2008 5:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj ti je tudi Vilko dobro svetoval. Je precej enostavneje.

lp

Boris

_________________
It is never too late for a happy childhood.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LEDuser
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jun 2008 13:51
Prispevkov: 1
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 17, 2008 12:29 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz sem nekaj časa nazaj hotel sestaviti tako vezje, ki bi mi prikazalo trenutno prestavo (na motorju). Problem pa je nastal pri zelo netočnem (neenakomernem) dvigovanju/spuščanju prestavne "tačke". Zadevo pa sem si zamislil tako da bi se vedno ko bi prestavil v NEUTRAL resertiral števec in bi vedno začel znova. No po dolgih poizkusih sem obupal in projekt porinil pod mizo. Confused
_________________
Razsvetljujemo od leta 1920!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 18, 2008 12:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tisto je mal težko ja.Najbolje bi bilo podreti menjalnik,ter montirati stikalo,ali senzor na prestavni valj sekvence.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 19, 2008 5:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cel prikazovalnik ti verjetno sveti zato, ker nisi vhode z upori 10Kohm povezal na minus, kot ti je svetoval Silvo.
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2008 1:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

probal pa je isti šmorn
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2008 1:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še enkrat sem pogledal tvojo shemo in sem opazil, da display nisi povezal na minus pol.
Verjetno ti simulator zato tako dela, v resnici ti pa sploh nebi delovalo.

_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 25, 2008 7:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

verjemi da bi če bi lahko.A v programu, na displayu sploh ni priključka za minus pol.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 26, 2008 10:23 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se opravičujem. Sedaj sem si naložil simulacijski program Multisim2001 in vidim da ni priključka za minus pol.
Če v tem programu uporabim display s skupno katodo stalno vse sveti. Če pa ga zamenjam za takšnega na katerem nič ne piše kakšen je (skupna katoda ali anoda), pa dela v redu.

_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 26, 2008 11:29 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadeva je v simulatorju tudi zelo občutljiva na višino vira napetosti. Če sem izbral čip za 5V in dal tudi 5V izvor je svetilo vse. Če pa sem baterijo dvignil na 6V pa dela v redu.
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 26, 2008 12:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

aha.Sam sem ravno prej sestavil na testni plošči,( vir 9v,pulldown pa 10kiloomhov),pa se obnaša hecno.Ko ni nič na vhodu je vredu (kaže ničlo),ko pa kak vhod vklopiš nariše kar osmico,ali prikaže kar nekaj.
Najbrž bi moral izbrati pulldown ravno prave upore za napetost ki jo uporabljaš,da zadeva dela vredu.
Torej....če povišam napetost iz 6 na 9 voltov, moram najbrž tudi upore iz 10Kilo zmanjšati (povečati?),ali kako?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 29, 2008 8:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za pull-down upore bi moralo biti vseeno kakšna je višina vira napetosti, saj služijo le temu, da je stanje na vhodu vedno definirano (če daš na vhod napajalno napetost je logična enica in ko napetost odklopiš, upori na vhodu določijo logično ničlo, saj so povezani na minus pol).
Ne vem kakšen vir napetosti uporabljaš. Če je iz usmernika ali je napetost zadosti glajena?
Mislim da čipom največkrat pomaga k pravilnemu delovanju 100nF kondenzator, ki je vezan med plus in minus in se nahaja čim bližje čipu.

_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 07, 2008 9:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vezje je že sestavljeno.Tudi delalo je že.A mislim da sem ponesreči naredil stik na čipu ter mi kaže kar ene bedarije.Tako da čakam na novega po pošti.
Kot vir pa imam 7v baterijo.
Mimogrede.Kako bi bilo najbolje 12v iz akumulatorja zbiti na okrog 6-7v ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 08, 2008 5:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz mislim, da z regulatorjem LM7805, med srednjo nogico in minusom pa daš 2-3 diode in imaš dobrih 6 do 7V. Verjetno pa se bo lepo grel, ker je razlika avtomobilske napetosti in tvojega vezja kar velika. Verjetno bi bilo bolje uporabiti LM7809 in napajati vezje z 9V, saj čip zdrži do 18V.
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 08, 2008 8:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

aha.saj 4511 semizdi da ima tudi neko tako delovno območje...samo ne da se mi igrati z temi upori da pogruntam prave da bo delalo.
Kaj pa kaka zaporedna vezava dveh enakih uporov,ter imaš potem na vsakem uporu samo polovico napetosti?
Ali pa uzameš kako magnetno jedro kake dušilke ter naviješ majhen transformator? Najbrž ne bo delovalo ne,ker semizdi da mora magnetni tok nihati,imam prav?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 09, 2008 6:20 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pomembni so samo upori za Led-prikazovalnik, da nebi prevelik tok uničil čipa. Če vezje napajaš z 9V bo čez segmente teklo nekje 14mA(če so upori 470E), kar bo verjetno še vedno v redu. Če želiš tok zmanjšati, pa daš upore 680E in bo nekje 10mA.

Z delilnikom napetosti pa ne moreš zadovoljivo napajati vezja; če bodo velikih vrednosti boš imel za vezje premalo toka, če pa bodo vrednosti majhne se bodo pa hudo greli.
Transformatorji pri enosmerni napetosti ne pridejo v poštev; lahko bi uporabil kakšen DC-DC pretvornik ampak je to v primerjavi z LM78XX regulatorji že kompliciranje. Če se bo regulator preveč grel mu pa daj hladilnik.

_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group